Témy bakalárskych prác

Vplyv fermentácie liečivých rastlín na kvalitu potravinárskych produktoch / Effect of medicinal plant fermentation on the quality of food products  

Školiteľ: doc. RNDr. Michaela Havrlentová, PhD. (michaela.havrlentova@ucm.sk)   

Školiace pracovisko: OBT, FPV, UCM v Trnave + NPPC-VÚRV v Piešťanoch  

Anotácia: V rámci literárneho prehľadu bude cieľom bakalárskej práce popísať možnosti využitia v strednej Európe pestovaných liečivých rastlín a ich extraktov v procese výroby inovatívnych potravín. Pozornosť bude venovaná taktiež biotechnologickým prístupom predúpravy rastlinnej vzorky (napr. fermentácie) a ich nutričnému, terapeutickému a technologickému vplyvu na výsledný potravinový produkt. Experimentálna časť práce bude zameraná na konkrétne spracovanie vybraných liečivých rastlín (natívne, sušené a fermentované vzorky a ich extrakty), analýzu ich obsahových látok a vybraných aktivít a následne aplikáciu do potraviny na báze obilnín. V potravine bude sledovaný vplyv pridanej zložky na senzorické, nutričné a reologické charakteristiky.  

Kľúčové slová: liečivé rastliny, fermentácia, nutričná kvalita, funkčné potraviny

 

Výber genotypov hospodársky významných druhov rastlín odolných voči suchu/ Selection of genotypes of economically important drought-tolerant plant species

Školiteľ: doc. Mgr. Daniel Mihálik, PhD. (daniel.mihalik@ucm.sk) 

Školiace pracovisko: OBT, FPV, UCM v Trnave + NPPC-VÚRV v Piešťanoch  

Anotácia: Nedostatok zrážok ako dôsledok globálnych klimatických zmien spôsobuje obrovské straty v poľnohospodárskej produkcii hospodársky významných plodín. V rámci riešenej témy budú sledované genotypy hospodársky významných plodín spadajúcich do čeľade bôbovité (Fabaceae) slovenského pôvodu - t.j. uznané certifikované odrody, krajové odrody a porovnávané budú z genotypmi zahraničného pôvodu. Sledované budú fyziologické parametre, úrodotvorné prkvky a molekulárno – biologické parametre, relevatné k rezistencii voči suchu.

Kľúčové slová: rastliny, sucho, tolerancia, molekulárno-biologické techniky

 

Stanovenie prítomnosti transkriptov vybratých génov zahrnutých v biosyntéze tropánových alkaloidov v bunkách durmanu obyčajného (Datura stramonium L.)/ Determination of the presence of selected expressed genes involved in the tropane alkaloids biosynthesis in Datura stramonium L. cells

Školiteľ: doc. Mgr. Daniel Mihálik, PhD. (daniel.mihalik@ucm.sk) 

Školiace pracovisko: OBT, FPV, UCM v Trnave + NPPC-VÚRV v Piešťanoch  

Anotácia: Stanovenie tropánových alkaloidov na metabolomickej úrovni detekcie si vyžaduje špecializovanú prístrojovú infraštruktúru, ťažko dostupné analyticko – chemické štandardy a experimentálne skúsenosti. Využitím molekulárno biologických techník vieme dokázať expresiu génov zahrnutých v biosyntéze tropánových alkaloidov na mRNA, čo je dôležitým predpokladom tvorby samotného metabolitu.

Kľúčové slová: tropánové alkaloidy, durman obyčajný, mRNA, molekulárno-biologické techniky

 

Produkcia polyhydroxyalkanoátov pomocou Cupriavidus necator/ Production of polyhydroxyalkanoates by Cupriavidus necator

Školiteľ: doc. RNDr. Daniela Ondrejovič Chmelová, PhD. (daniela.ondrejovic.chmelova@ucm.sk)

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude spracovanie literárneho prehľadu zameraného na produkciu polyhydroxyalkanoátov (bioplastov) (PHA) baktériami druhu Cupriavidus necator. Polyhydroxyalkanoáty predstavujú potenciálnu náhradu v súčasnosti využívaných plastov, ktoré sa v prírode ťažko rozkladajú a preto sa hľadajú ich environmentálne prijateľnejšie náhrady. Niektoré baktérie majú schopnosť vytvárať tieto látky, pričom sa v literárnej rešerši zameriame aj na podmienky stimulujúce ich produkciu.

Kľúčové slová: polyhydroxyalkanoáty, baktérie, polyhydroxybutyrát, bioplasty

 

Produkcia lakáz vláknitými hubami bielej hniloby/ Production of laccases by white-rot fungi

Školiteľ: doc. RNDr. Daniela Ondrejovič Chmelová, PhD. (daniela.ondrejovic.chmelova@ucm.sk)

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude spracovanie literárneho prehľadu zameraného na produkciu lakáz vláknitými hubami bielej hniloby. Lakázy (laccases, EC 1.10.3.2) predstavujú významné enzýmy, patriace medzi oxidoreduktázy, ktoré je možné využiť v bioremediačných technológiách pri odstraňovaní rôznych polutantov zo životného prostredia. Tieto enzýmy môžu byť produkované množstvom organizmov, pričom najvýznamnejšími producentmi sú  práve vláknité huby bielej hniloby, akými sú rody PleurotusTrametes a Pycnoporus. V literárnej rešerši sa zameriame na producentov lakáz patriacich medzi vláknité huby bielej hniloby a možnosti zefektívnenia ich kultivácie pre zvýšenie produkcie a enzýmovej aktivity lakáz, v experimentálnej časti práce otestujeme možnosť produkcie lakáz vláknitými hubami bielej hniloby izolovanými zo životného prostredia.

Kľúčové slová: lakázy, vláknité huby, enzýmy, kultivácia

 

In vitro produkcia biomasy Chelidonium majus L.In vitro biomass production of Chelidonium majus L.

Školiteľ: RNDr. Šarlota Kaňuková, PhD. (sarlota.kanukova@ucm.sk)

Konzultant: prof. RNDr. Ján Kraic, PhD.

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: V rámci bakalárskej práce sa bude študent venovať literárnemu prehľadu súčasných metód produkcie biomasy rastlinných buniek v uzatvorených in vitro systémoch. Práca bude zameraná na indukciu tvorby kalusov a bunkových suspenzných kultúr s dôrazom na rastlinný druh Chelidonium majus L. V rámci experimentálnej časti sa študent zameria na procesy založenia in vitro kultúry z primárnych explantátov, optimalizáciu podmienok pre kultiváciu kalusových kultúr na tuhých kultivačných médiách, a charakterizáciu rastových parametrov kalusovej biomasy odvodenej z rôznych typov explantátov.

Kľúčové slová: explantát, in vitro kultúra, kalus, lastovičník

 

Identifikácia rastlinných kmeňových buniek v kalusovej kultúre/Identification of plant stem cells in callus culture

Školiteľ: RNDr. Šarlota Kaňuková, PhD. (sarlota.kanukova@ucm.sk)

Konzultant: prof. RNDr. Ján Kraic, PhD.

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: V rámci bakalárskej práce sa študent zameria na literárny prehľad súčasných metód určených na identifikáciu a charakterizáciu rastlinných kmeňových buniek v in vitro systémoch, vrátane porovnania výhod a nevýhod týchto metód. V experimentálnej časti práce sa zameria na zakladanie in vitro kultúry z primárnych explantátov na tuhých kultivačných médiách, a identifikáciu rastlinných kmeňových buniek cytologickou, resp. histologickou metódou, konkrétne pri rode Lavandula.

Kľúčové slová: explantát, in vitro kultúra, kalus, kmeňová bunka

 

Charakterizácia buniek v bunkových suspenzných kultúrach rastlín / Characterization of cells in plant cell suspension cultures

Školiteľ: prof. RNDr. Ján Kraic, PhD. (jan.kraic@ucm.sk)

Konzultant: RNDr. Šarlota Kaňuková, PhD. 

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave, VÚRV Piešťany

Anotácia: Predmetom bakalárskej práce bude, po vypracovaní literárneho prehľadu, experimentálna časť zameraná na založenia bunkových suspenzných kultúr in vitro, sledovanie rastových parametrov týchto kultúr a kvalitatívna a kvantitatívna analýza typov buniek v tomto type kultúr v in vitro kultúre. Experimentálna časť je založená na aseptickej práci s in vitro kultúrami rastlín, vizuálnom hodnotení a meraní rastových parametrov buniek a histologických analýzach buniek v bunkových suspenzných kultúrach.

Kľúčové slová: in vitro kultúra, kalus, bunková suspenzná kultúra, kmeňové bunky, dediferencované bunky

 

Priming semien ako stratégia na zvýšenie tolerancie rastlín voči stresu/ Seed priming as a strategy to increase plant stress tolerance

Školiteľ: doc. Ing. Jana Moravčíková, PhD (jana.moravcikova@ucm.sk)

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude spracovanie literárneho prehľadu zameraného na možnosti využitia pred-ošetrenia semien pred klíčením (tzv. „seed priming) na zvýšenie tolerancie rastlín voči abiotickému stresu. Predpokladá sa, že priming semien spúšťa procesy súvisiace s klíčením a zároveň stimuluje obranné reakcie, čím vzniká tzv. imunitná pamäť rastlín, ktorá môže byť stabilne udržiavaná počas vývinových štádií alebo sa môže aj prenášať z generácie na generáciu. V práci sa zameriame na metódy (nielen štandardné, ale aj na pokročilé) a činidlá, ktoré sa používajú na priming semien; faktory, ktoré ovplyvňujú tento proces; a fyziologické, biochemické a molekulárne aspekty tohto procesu. V experimentálnej časti na základe literárnych údajov vyberieme vhodnú metódu primingu a otestujeme efekt pred-ošetrenia semien na klíčenie a rast rastlín; a na vybrané parametre stresu u rastlín.

Kľúčové slová: priming, semená,  imunitná odpoveď, rastliny

 

Výhody a limitácie prípravy kovových nanočastíc s antimikrobiálnym účinkom pomocou zelenej syntézy

Školiteľ: doc. Ing. Jana Moravčíková, PhD (jana.moravcikova@ucm.sk)

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude spracovanie literárneho prehľadu zameraného na prípravu nanočastíc metódou zelenej syntézy. Nanočastice sú častice s veľkosťou od 1 do 100 nanometrov. Vďaka ich povrchu a rozmeru, majú unikátne fyzikálne a chemické vlastnosti oproti ich štandardným náprotivkom. Vďaka týmto vlastnostiam našli uplatnenie v rôznych oblastiach. Nanočastice je možné syntetizovať fyzikálnymi, chemickými alebo biologickými (tzv. zelená syntéza) prístupmi, pričom v poslednom období sa veľká pozornosť venuje práve príprave nanočastíc metódou zelenej syntézy, šetrnej k životnému prostrediu. V práci sa zameriame na možnosti prípravy nanočastíc s antimikrobiálnym účinkom zelenou syntézou, s využitím rastlín a mikroorganizmov a zhodnotíme faktory, ktoré ovplyvňujú ich syntézu. Zároveň zhodnotíme výhody zelenej syntézy oproti iným prístupom a aj jej limitácie. V experimentálnej časti otestujeme možnosť syntézy kovových nanočastíc s biologickým prístupom a ich antimikrobiálny potenciál.

Kľúčové slová: nanočastice, zelená syntéza, rastliny, antimikrobiálne vlastnosti

 

Rastlinné metabolity ako perspektívne látky pre inhibíciu proteináz významných v rôznych ochoreniach človeka/ Plant metabolites as promising substances for the inhibition of proteinases important in various human diseases

Školiteľ: prof. RNDr. Miroslav Ondrejovič, PhD. (miroslav.ondrejovic@ucm.sk)

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude spracovanie literárneho prehľadu zameraného na metabolity rastlín patriace do skupiny nízko-  a vysokomolekulových látok, ktoré by bolo možné perspektívne využiť voči rôznym ľudským ochoreniam, ktoré sa aj v súčasnosti liečia synteticky pripravenými inhibítormi proteináz.  

Kľúčové slová: rastlinné inhibítory, proteinázy, ochorenia.

 

Produkcia polyhydroxyalkanoátov pomocou baktériíProduction of polyhydroxyalkanoates by bacteria

Školiteľ: prof. RNDr. Miroslav Ondrejovič, PhD. (miroslav.ondrejovic@ucm.sk)

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude spracovanie literárneho prehľadu zameraného na produkciu polyhydroxyalkanoátov (bioplastov) (PHA) baktériami. Polyhydroxyalkanoáty predstavujú potenciálnu náhradu v súčasnosti využívaných plastov, ktoré sa v prírode ťažko rozkladajú a preto sa hľadajú ich environmentálne prijateľnejšie náhrady. Niektoré baktérie majú schopnosť vytvárať tieto látky, pričom sa v literárnej rešerši zameriame aj na podmienky stimulujúce ich produkciu.

Kľúčové slová: polyhydroxyalkanoáty, baktérie, polyhydroxybutyrát, bioplasty

 

Kvalitatívne parametre nových a perspektívnych obilnín ako ukazovateľ ich využiteľnosti v potravinárskom priemysle / Qualitative parameters of new and promising cereals as an indicator of their usability in the food industry

Školiteľ: doc. RNDr. Michaela Havrlentová, PhD. (michaela.havrlentova@ucm.sk)  

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave, VÚRV Piešťany

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude vypracovať literárny prehľad zameraný na inovatívne obilniny (napr. tritordeum, pšenica tvrdá, pšenica špaldová, jačmeň siaty, kernza a podobne) a ich charakterizáciu nielen z hľadiska botanického a pestovateľského, ale aj nutričnej kvality a možnosti využitia pri vývoji inovatívnych potravín. Experimentálna časť práce bude zameraná na analýzu vybraných kvalitatívnych a nutrične hodnotných parametrov týchto primárnych potravinových surovín ako napr. obsah bielkovín, lipidov, potravinovej vlákniny v zrnách, rastlinné pigmenty a ďalšie. 

Kľúčové slová: inovatívne obilniny, kvalita, nutričné vlastnosti, funkčné potraviny.

 

Vplyv vybraných faktorov prostredia na kvalitu jačmeňa siateho sladovníckej kvality / Influence of selected environmental factors on the quality of barley

Školiteľ: doc. RNDr. Michaela Havrlentová, PhD. (michaela.havrlentova@ucm.sk

Školiace pracovisko: Oddelenie biotechnológií, ÚBB, FPV, UCM v Trnave, VÚRV Piešťany

Anotácia: Cieľom bakalárskej práce bude v rámci literárneho prehľadu popísať jačmeň siaty sladovníckej kvality a faktory prostredia, ktoré na kvalitu jeho zrna vplývajú, s dôrazom na inovatívne prístupy v poľnohospodárstve (regeneratívne, no-till, strip-till a podobne). V experimentálnej časti práce budú analyzované vzorky zrna jačmeňa siateho sladovníckej kvalite vypestovaného v rôznych technologických podmienkach z hľadiska vybraných kvalitatívnych parametrov ako je napr. obsah β-D-glukánov, škrobu, aktivita α-amylázy a podobne.

Kľúčové slová: jačmeň, sladovnícka kvalita, prostredie, technológia pôdy.